Wednesday, May 25, 2011

Zlomeniny pánevního kruhu

jsou stabilní a nestabilní. Při stabilních zlomeninách nedochází k verktikálnímu posunu a je možné je léčit převážně konservativně. Při nestabilních zlomeninách dochází k postižení pánevního kruhu na dvou místech a tahem svalů může dojít k posunu úlomků. Příkladem může být tzv. Malgaigenova zlomenina, kdy je zlomenina obou ramének kosti stydké kombinována s poranění buď SI kloubu na stejné straně nebo vertikální zlomenině oss illei či sacri v okolí tohoto kloubu. Posun takto rozlomeného fragmentu je směrem proximálním a je třeba provést reposici a poté stabilizaci v závěsu nebo použít trakci poraněné končetiny proti spice strany zdravé.
Pennel uvádí další typ zlomeniny, kdy jsou obě zlomeniny na protilehlé straně pánevního kruhu . Nazývá tuto zlomeninu „ bucket handle“ type. Její terapie je stejná, v dětském věku se vyskytuje zřídka.
V dětském věku se většinou vystačí s konservativní terapií. Operační volíme u adolescentů nebo tam kde je nutná zvýšená péče spojená s polohování pacienta. Volí se většinou vnitřní osteosynthesa.


Zlomeniny acetabula
Zlomeniny v oblasti acetabula jsou o to závažnější, že se prakticky vždy jedná o intraartikulární zlomeniny, jejichž nedokonalá reposice a zhojení vede vždy k potraumatické arthrose, se všemi následky pro funkci kloubu.

Dle Letournela se dělí na zlomeniny přední ,zadní hrany a narušení tzv. pilířů , což jsou vertikálně rozdělené dvě poloviny pánve tvořící pilíř iliopubický a ilioischiadický, a na příčné zlomeniny acetabula. Zvláštní skupiny tvoří tzv. centrální luxace, což je zlomenina dna acetabula s proražením hlavice femuru do malé pánve.
V dětské traumatologii se objevují zlomeniny pilíře či příčné zlomeniny v oblasti acetabula v různé výši. Ač v dospělosti bývají tyto typy zlomeniny indikací k operaci a Letournel uvádí podstatně lepší výsledky při operační reposici, u dětí většinou vystačíme s náplasťovou extensí či skeletární extensí kombinovanou mnohdy s tahem za velký trochanter přes perkutánně zavedený spongiosní šroub. Osa tahu se koriguje dle typu zlomeniny a jeho efektu na reposici.

Labels:

Monday, May 09, 2011

Symfyzeolýza

Rozestup symphysy nebývá velký. Dochází k němu při pádu na záda , Pennel tento typ poranění pánevního kruhu nazývá „otevřená knihy“ Při větším rozestupu je nutné uvažovat o poranění sakroiliakálních vazů. Poranění je možné prokázat i klinickým nálezem bolestí v této oblasti a objektivně přináší určitý positivní efekt scintigrafie.

Poporodní symfyzeolyza, daná rozvolněním porodních cest je benigní záležitost, která většinou reparuje velmi dobře. V případě persistence je vhodná osteosynthesa tahovou kličkou přes zavedení kortikální šrouby..
Terapie je většinou závěsem ( Bohler, Weil či bandáží přes lopaty kosti kyčelní ) Při sdruženém poranění a nutnosti ošetřování a polohování při léčbě je doporučována zevní fixace nebo osteosynthesa nejčastěji drátěnou kličkou přes dva šrouby nebo dlahou, přiloženou na horní plochu obou kostí tvořících symphysu..

Zlomeniny obou kostí stydkých
Zvláštní typ zlomeniny, kdy vzniká motýlový úlomek, který může být dislokován tahem přímých břišních svalů proximálně.
Klid na lůžku by měl tento tah eliminovat.

Labels: